Setkání malého ekotýmu 14.1.2025
1)Přivítání v novém roce
2)Připomenutí významu piktogramů na ekoškolích jablíčkách s tématy voda, odpady, prostředí a jídlo
3) Výroba šiškových krmítek pro ptactvo
4)Hledání vhodného místa pro umístění krmítek: pro modrou a růžovou na keřích před vchodem do pavilonu, pro zelenou a žlutou na ekoškolí jabloni
5)Úkol na příští setkání: domluvit setkání i s velkým ekotýmem na měsíc únor. Pozorovat, jak ptáčci létají na šišková krmítka úkol pro celou třídu
Zapsala: děti s L. Wildovou
Zápis ze setkání malého ekotýmu 19. 11. 2024
Setkání začalo již v modré třídě, kde jsme si prohlédli výsledky z analýzy- z prozkoumání, jak na tom jsme a jak si stojíme.
Zjistili jsme, že nás čeká hodně práce. Hlavně v jarních měsících. Plánujeme pozorovat kuřátka v líhni a nově se budeme těšit na ušáčka králíka. Letos se budou o něho starat děti z jednotlivých tříd po dobu jednoho týdne. Prakticky si tak všichni vyzkouší jaké to je, se o někoho postarat. Na malém ekotýmu bude tedy vše připravit a organizačně promyslet.
Dnešní téma: monitorink zahrady, vyhodnocování.
(Dětem bylo vysvětleno co je monitorink)
V září jsme stihli zasadit cibulky tulipánů a nakreslit pro malé děti obrázky, které jsou pověšené na velkém truhlíku u ptačího pítka u cesty pod platany. Všechny truhlíky jsme zazimovali a přikryli chvojím. Bylinky a cibulky jsou připraveny na zimní čas. V ptačím zákoutí nám chybí budka, kterou jsme přestěhovali do modré třídy na balkon. Tam děti pozorují sýkorky a jiné opeřence.( straka, holub).
Stanoviště lesík je zatím bez cedulek, které se vyrábějí. Tak jsme si jednoduchý úkol vymysleli. : Najít jehličnatý strom, pojmenovat, vyzkoušet hrubost kůry.
Další kroky vedly kolem demontované pozorovatelny. Až uvidíme p. ředitelku zeptáme, zdali bude nová, nebo do stejného místa dáme něco jiného.
Poslední zastávkou bylo asfaltové místo, které na jaře změníme. Každá třída namaluje speciálními barvami bludiště se sportovními úkoly. Na to se nejvíce těšíme.
Všimli jsme si, že máme přikrytou i pumpu. Králíkárna je vyčištěná a připravená pro ušáka. Na zahradě pod velkou hromadou listí čekáme na ježka. Děti z modré a zelené třídy na strom pověsily cedulku pro ostatní děti. Obrázek ježka jim napovídá, že hromada listí je tu pro lesního návštěvníka – ježka, tak čekáme a pravidelně kontrolujeme. Na dalším setkání v lednu, protože prosinec bude v duchu příprav a těšení se na besídku a Vánoce, připravíme pro ptáčky ptačí mlsání.
Zapsala: Děti a Lenka Wildová, Dis.
První setkání dětského Ekotýmu
Ve středu 9.10.2024 dopoledne se uskutečnilo první setkání zástupců Pomněnek, Žabek a Housenek s paní učitelkou Karolínou – koordinátorkou EVVO pro budovu Markušova.
Vzájemně jsme se představili a pověděli jsme si, proč se budeme setkávat. Také jsme
se zamysleli nad tím, co pro nás znamená chodit do Ekoškolky, jaké aktivity děláme na jednotlivých třídách. Dozvěděli jsme se, že projekt Ekoškola letos slaví kulaté narozeniny!
Naším úkolem pro příští setkání je analýza prostředí školky a hlavně zahrady. Všude
se toho děje tolik a my to musíme všechno zaznamenat!
Těšíme se na příště!
Karolína + Anička, Lara, Péťa, Kristýnka, Jindra a Maxík
1.Setkání třídních zástupců, členů v ekotýmu
14.10.2024 se uskutečnilo setkání v budově Markušova.
Náplň:
1) přivítání a představení jednotlivých zástupců z obou budov
2) rukodělná činnost pro děti a jejich rodiče - obtisk dlaně, v rámci sdílení a spolupráce děti ze třídy žabek namalují kmen stromu, na který budou dlaně vystřihnuty a dolepeny dětmi z modré třídy
3)skládání puzzlů s piktogramy s tématy voda, jídlo, prostředí a odpady
4)vyjmenování a charakteristika sedmi kroků Ekoškoly ( ekotým, analýza, plán činností, informace a spolupráce, monitorování a vyhodnocování,evvo ve výuce, ekokodex)
5)podněty a nápady, připomínky k aktivitám pro děti ve školním roce od rodičů:
a) prodloužit provázek u paličky dendrofonu
b) vznik úkrytu pro ježka na zahradě za kopcem v MŠ Markušova, v budově Dubnova již v měsíci září nahrabána dětmi z modré a zelené hromada listí, vytvořené společného obrázku v rámci sdílení a spolupráce
c) králíček v MŠ: Umístění králíčka v mateřské škole po dobu jednoho měsíce. Pro děti by to byl intenzivnější zážitek. Každá třída by si zpracovala týdenní službu, deník svého starání a péčí se vším všudy. Podobný prožitek již děti prožily s líhní kuřátek.
d) objednání programů v Toulcově dvoře
Podněty budou projednány průběžně a pedagogům i provozním zaměstnancům koordinátorem sděleny.
Zapsala.L.Wildová
Setkání malého ekotýmu 10. 10. 2024
1)přivítání v novém školním roce
2)vykreslení lístků :,,Patřím do ekotýmu“
3)připomenutí piktogramů na ekoškolích jablíčkách- co znamená recyklace, jaké věci na školní zahradě máme z recyklu(okraje pískovišť, kompost), služba na kompostinku- šipkový kalendář na stromě u kompostu, třídění odpadu – názvy jednotlivých kontejnerů- kde je najdeme v blízkosti mateřské školy, k čemu nám slouží spalovna v Malešicích, z čeho se vyrábí papír a proč jím máme šetřit, k čemu máme na planetě stromy…
4)kresba ekoškolího truhlíku v jednotlivých ročních období
5)příprava na Den Ekoškol- jablíčka pro ostatní třídy
6)co nás čeká na dalším setkání: procházka po zahradě- co se nám líbí, co bychom opravili, kde si hrajeme nejraději, analýza zahrady a sestavení plánu činností
úkoly na říjen:
1)rozdání ekoškolích jablíček do ostatních tříd
2)odstranění starých jablíček z loňského roku
3)pozvání na Den ekoškol 6,11,2024 a jaká bude slavnostní náplň dne: aktivity v barevných tričkách s tématy: jídlo, voda, prostředí a odpady, sraz u jabloně v 11.30 hodin společné foto a přednes básní od paní Petry Eisenreichové –bývalé členky dospělého rodičovského ekotýmu
4)příprava na výstavu dýní v ekoškolím truhlíků- děti s rodiči mohou nosit nazdobené dýně a pokládat je do velkého truhlíku u ekoškolí nástěnky
Zapsala: Lenka Wildová, Dis. a děti z malého ekotýmu
Setkání malých ekotýmů z budovy Markušova a Dubnova 24. 6. 2024
V dopoledních hodinách malý ekotým z Dubnové navštívil kamarády v Markusové. Po společném přivítání naše kroky vedly k paní ředitelce. S ní jsme si společně prohlédli bylinky na rozkvetlé loučce. Zjistili jsme, že je čas na pokosení. V dalších dnech požádáme pana školníka, který louku pokosí. V budově Dubnova již mají pokoseno a usušeno. Seno uschovají pro králíčka.
Další zastávkou byl kompost, kde jsme prohlédly rozrostlé dýně a rajčata. Líbila se nám i informační cedulku, kdo má týdenní službu na výnos Kompostinky.
Hřbitov odpadků byl již prázdný a tak ho čeká doplnění. Po prázdninách se dodělá plůtek s obrázky-piktogramy.
Paní uč. Karolína nás obeznámila, s tím, že v Markusové je nově vyčištěno jezírko.
V atriu jsme zjistili, že byl odstraněn strom, který stínil bylinkový záhon. Místo něho vznikne nové pracovní zákoutí s novými lavičkami a úložným prostorem pro přírodniny.
Velkým překvapením bylo hledání letního pokladu od skřítka Markušovníčka. Pokladem byl nový malý hmyzí hotel pro včelky samotářky a jiný malý hmyz.
Úkolem na příště: najít vhodné místo pro umístění hotelu.
Pořízením společné fotografie pod kopcem jsme se rozloučili, popřáli si nádherné léto, plné sluníčka a překvapeních.
Zapsala: děti a koordinátorky Lenka Wildová a Karolína Antošová
Zápis ze setkání malého ekotýmu dne 21.5.2024
Budova Dubnova
Květnové předposlední setkání se uskutečnilo v modré třídě. Malí zástupci z třdy modré a zelené připravili pro mladší děti myšlenkovou mapu. Ta se týkala prostředí zahrady mateřské školy a hostivařského lesoparku. Děti různorodé aktivity nakreslily, protože mladší děti ještě neumí číst.
V lese se dá dělat například: lézt po stromech, dýchat čerstvý vzduch, pozorovat stromy, stavět autíčka z kamínků a větviček, nápady se jen hrnuly.
Prostředí zahrady máme rozděleno na několik stanovišť: Louka, Kompost, U pumpy, Ekoškolí truhlík, Mezi borovicemi. I tady se nám myšlenková mapa brzy zaplnila nápady a tipy na činnosti.
Malý ekotým se šel podívat na líheň kuřátek. Zkontroloval, zda všechny třídy lepí samolepky s výsledky, zda se kuřátka vylíhla či nikoliv. Dále jsme zjistili, že vysázeným bramborám v ekoškolím truhlíku se daří. Máme i zasazenou fazolku ze Dne Země. Stromkům kaštánkovi a dubínkovi se také daří.
Na červen jsme se domluvili na společnné návštěvě ekotýmů i s budovou Markušova. Máme pro ně připraveno překvapení (Předprázdninový pozdrav od skřítka zahradníčka).
Na Markušové se podíváme co máme společného, co je jiné, co se podřilo opravit, přestěhovat, pozdravíme se s kamarády, kteří jsou také v ekotýmu. Zeptáme se, jak se jim daří, jak informují ostatní o dění ve své školce. Zastavíme se i u paní ředitelky.
Zapsala: děti a L. Wildová
Zápis ze setkání malého ekotýmu, budova Dubnova,17.4.2024
Setkání se tradičně uskutečnilo venku. Malí ekotýmáčci si prohlédli novou velkou prosklenou informační tabuli. Našli jsme tam podzimní analýzu s úkoly, sedm kroků Ekoškoly, pozvánku na Den Země a plánek pro obnovení kamínkové cestičky.
Naše kroky vedly ke kompostu, kde jsme zasadili brambory, cibuli, česnek. Chtěli jsme vše zalít vodou ze sudu. Zjistili jsme, že asi málo pršelo, protože v sudu nebyla skoro žádná voda. Museli jsme si pro vodu dojít do školky. Ještě jsme se zašli podívat k velkému truhlíku, jak nám povyrostli stromy Kaštánek a Dubínek.
Společně jsme si připomněli naši oslavu ke Dni Země, kam mají děti nosit nosit výrobky – recyklace.
V závěru jsme poděkovali Mariánce, jelikož její tatínek nám pomohl přeházet kompost. Zeminu rozvozil k obnaženým kořenům u jehličnatých stromů na zahradě.
Zapsala: L. Wildová
Setkání velkého ekotýmu 26. 2. 2024
Setkání se uskutečnilo v budově Markušova. Po společném přivítání nás paní ředitelka i s koordinátorkami seznámila s možným návrhem aktivit pro velké i malé návštěvníky ke Dni Země. Tato společná aktivita obou budov se uskuteční 25. 4. 2024 od 15 hodin na zahradě budovy Dubnova.
Hlavní tématem bude propagace ekoškolí myšlenky - děti se učí samostatně rozhodovat, promýšlet své činy a přebírat zodpovědnost.
Dále nás na setkání čekalo:
Paní kuchařky pro ekotým připravil malé občerstvení. Dále jsme se dozvěděli, že pro umístění aktualit, které se v ekoškole uskutečňují a připravují, budou instalovány panem školníkem informační velké tabule.
Úkol na příště nejen pro členy ekotýmu: V rámci recyklohraní – vyrobit výrobek a donést do školky v týdnu od 22.-25. 4. 2024
Zapsala: L.Wildová
Setkání malého ekotýmu v budově Markušova 29.1.2024
Obsah setkání:
S dětmi jsme se sešli v lesíku, přivítali se a prošli jsme si zahradu, kde jsme objevili,
že nám zmizel vrbičkový tunel. Ten již byl delší dobu v havarijním stavu a firma nám ho odstranila. Z toho nám tedy vyplynul úkol vymyslet, co by se na místo tunelu hodilo. Padl návrh, že by bylo dobré umístit tam dřevěné auto nebo mašinku. O dalších návrzích budou členové ještě přemýšlet
a povíme si je na setkání v únoru. Dále jsme zjistili, že už tak špatné sezení v lesíku je na tom ještě hůř než na podzim. Bude tedy na jaře skutečně nutná oprava.
V lesíku jsme si zahráli hru – hledali jsme a společně skládali velké puzzle našich ekoškolích jablíček. Děti je správně sestavily a také pojmenovaly, čeho se týkají.
Pak už nám jen zbývalo objevit všechna nenaplněná krmítka v lesíku a na louce
a doplnit do nich ptáčkům zásoby. Od pana školníka jsme také dostali čtyři krmítka vyrobená
z kokosů. Našli jsme jim vhodné větve na stromech a naplnili semínky.
Úkoly na příště:
- vymyslet návrhy, co by se dalo dělat s volným místem po tunelu
Setkání malého a velkého ekotýmu proběhne v budově Markušova v pondělí 26.2.2024
od 16,30 a bude se týkat přípravy Dnu Země v dubnu.
Za budovu Markušova zapsala Karolína Antošová
© 2025 Mateřská škola, Praha 4, Markušova 1556, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO