setkání velkého Ekotýmu školy
Návštěva městské policie Sluníčka
Trénink atletických dovedností v Hale MČ Praha 11 Mš Dubnova
Návštěva knihovny Spořilov třída Housenky
První jarní den, rozdávání dárečků
Velikonoční králík - návštěva na zahradě MŠ Markušova
Velikonoční králík na zahradě MŠ Dubnova

Úvod > O škole > Poprvé do školky?

Poprvé do školky?

Co s sebou?

• bačkůrky
  • věci na převlečení dítěte
  • pyžamko
  • látkový pytel (ramínko) na věci do šatny
  • 1x balení kapesníčků a papírových ubrousků

V šatně vyhledáte značku, která byla vybrána pro vaše dítě, převléknete se a vstoupíte do třídy. Paní učitelka vám dá vyplnit SMLOUVU k vyzvedávání dítěte z MŠ, nahlásíte jí případné změny údajů, které jste uvedli při zápisu (telefony, meilová adresa...) nezapomeňte připomenout zvláštnosti vašeho dítěte (zdravotní omezení, stravovací návyky a pod.). Potvrdíte svým podpisem bezinfekčnost vašeho dítěte - (dítě v posledním období nepřišlo do styku z žádnou infekční chorobou) a po třídních schůzkách také seznámení se školním řádem, který je závazný jak pro MŠ, tak pro zákonné zástupce i děti. (práva a povinnosti).

První dny můžete v MŠ pobýt společně s dítětem. Adaptace dítěte se nastavuje individuálně dle Adaptačního plánu (denní délka docházky dítěte) Konzultace probíhá s p. učitelkami ve třídě a s ředitelkou školy reditelna@msmarkusova.cz, +420 602 287 130.

Placení ve školce?

Trvalým příkazem zadaným od 1.9 do 5.9.2022,

nebo po konzultaci s vedoucí školní jídelny Zuzanou Mullerovou +420 606 565 739 i jiným způsobem.

Připravte se na první vstup dítěte do školky

• První dny můžete s pobýt s dítětem ve třídě, abyste i vy získali pocit bezpečí a jistoty a poznali režim školky. I pro dítě je nástup do školky přirozenější, když se seznamuje s novým prostředím a má za zády maminku. Učitelka tak může s rodiči probrat jejich očekávání, konzultovat požadavky a potřeby dítěte. Maminky by měly seznámit učitelky se všemi návyky a zvyklostmi dítěte, aby jejich adaptace byla snazší.
  • Celodenní pobyt v mateřské školce hned od prvního dne je pro dítě nepřiměřenou zátěží, proto je vhodnější dobu strávenou ve školce prodlužovat postupně.
  • Nedávejte dítěti najevo, že je ve školce za trest nebo proto, že na něj nemáte čas. Voďte jej do školky s tím, že je to pro něj zábava a nový zážitek.
  • K nepohodě ve školce přispívá také ranní spěch a nervozita. Snažte se večer připravit na druhý den a i vy choďte spát trochu dřív, abyste ráno byli v lepší kondici než obvykle.
  • Oblečení a věci do školky připravujte společně s dítětem, aby je lépe rozpoznalo. Ukažte mu, kam jeho věci v šatně nebo ve třídě ukládáte. Pokud to zvládne, nechte ho, aby si vše uložilo samo.
  • Každé ráno si povídejte s dítětem, jak bude den probíhat, kdo a kdy ho přijde do školky vyzvednout. Dodržujte dohodnutý čas. Dítě se ještě nedokáže orientovat v čase, a proto mu pravidelnost v průběhu dne a týdne přináší pocit větší jistoty a bezpečí.

• Zpočátku by se dítě nemělo nutit do činností a hry. Není nic divného na tom, když vám učitelka první týden řekne, že dítě jen sedělo a pozorovalo dění. Neznamená to, že se dítěti ve školce nelíbí, jen v sobě zatím nemá tolik odvahy. Proto večer doma dítěti neříkejte, co má a nemá druhý den dělat. Povídejte si s ním, co ve školce vidělo, co se mu líbilo, ale neklaďte na něj požadavky, že si musí hrát a zapojovat se do činností. Učitelky děti do režimu školky časem přirozeně zapojí.
  • Zajímejte se o to, co bylo ve školce. Nepokládejte ovšem dítěti nedůležité otázky co jste měli k jídlu, na které leckdy dítě ani neumí odpovědět, ale důležité s kým sis hrála, vozila sis ten modrý kočárek? Důležité je všechno vyposlechnout, pochválit, divit se. Rodiče by měli sdílet nadšení dítěte i jeho rozhořčení.

Ranního pláče se neděste. Někdy rodiče odcházejí od dítěte za velkého pláče, ale sotva se za nimi zavřou dveře, dítě ztratí pojem o čase, najde si zábavu mezi vrstevníky, zapojí se do činností a čas strávený ve školce mu uteče daleko rychleji než vystresovanému rodiči v práci. Nemá smysl loučení před odchodem prodlužovat. Také není vhodné, aby se rodič po rozloučení s dítětem opakovaně vracel do třídy a snažil se ubezpečit, že je dítě v pořádku. Rodiče by měli důvěřovat profesionálům, není nutné každou hodinu telefonovat. Kdyby nastal skutečný problém, učitelky by samy zatelefonovaly. Nemělo by vás zarazit ani to, když si přijdete pro dítě a ono se rozpláče, když vás uvidí, je to přirozená reakce. Hlavně dítě nelitujte, že muselo být přes den samo bez vás, to mu rozhodně neprospěje.

Přijďte včas (do 8:20 hod). Pokud nepřijdete, pošlete e-mail omlouvani@msmarkusova.cz do 8 hodin. Paní učitelky se maximálně věnují dětem, proto prosím preferujte omlouvání buď předem přímo ve třídě, nebe o e-mailem. Děkujeme

Pokud máte jakékoliv dotazy, pište na reditelna@msmarkusova.cz, rádi je zodpovíme.

Držíme palce, aby adaptace vašeho dítěte na školku proběhla co nejlépe. Společně to zvládneme!